Potíme se všichni a potíme se neradi. Je to, ale nezbytné pro správnou termoregulaci našeho těla. Díky pocení je možné, aby naše tělo redukovalo fyzickou zátěž, při které nám je horko. Tento tělesný proces nám pomůže ochladit tělo a celý organismus. Bohužel je to proces sice zdravý a potřebný, ale je nepříjemně cítit. Všichni známe v letním horku cestování hromadnou dopravou. Někdy se pořádně zapotíme nejen z vedra, ale z oderu okolních cestujících. I přes veškerou péči a čistotu tomuto nepříjemnému zápachu neujdeme.
Měli bychom se ho, ale snažit eliminovat na minimum. Protože se pachové žlázy nachází nejvíce v podpaží, kde se drží teplo a vlhko, rozkládají se zde bakterie, které nám nepříjemný zápach vytvářejí, přesto, že pot obsahuje převážnou většinu vody. Za pocení se většinou stydíme. Je to proces velmi individuální, a tak někoho potrápí více, jiného méně. Tvorba potu závisí i na fyziologických procesech našeho těla. Jsme ovlivněni nejen geneticky, ale také věkem, pohlavím a samozřejmě činností, kterou právě vykonáváme. Při větším fyzickém nasazení se tvorba potu samozřejmě několikanásobně zvýší. Některé ženy jsou zástupkyněmi rčení, že muž má být cítit potem. Dnes se už, ale většina mužů snaží pocení eliminovat používáním deodorantů, přesto se, ale stále najde mnoho těch, kteří tento problém prostě neřeší. Větší procento žen používá deodoranty a antiperspiranty.
Víte, jaký je v tom rozdíl? Deodorant pouze pach potu zakryje. Antiperspirant naopak jeho tvorbě zabraňuje. Obojí obsahují parfém. Kdo má citlivou pokožku, měl by si při výběru dát pozor a raději sáhnou po ověřených značkách bez přídavku parfému. Vybrat si můžete také mezi kuličkovými a sprejovými, jak deodoranty, tak antiperspiranty. Proti pocení si, ale můžete pomoci přírodními prostředky. Šalvějový antiperspirant vám od tohoto nepříjemného problému pomůže docela jistě.