Není snad člověka, který by netoužil po vlastním bydlení. To platí především u mladých lidí. Ti však často nemají peníze, aby si mohli vysněný dům či byt koupit. Proto často bydlí v podnájmu. Jedním z řešení jejich situace je hypotéka bez dokládání příjmů Americká nebankovní hypotéka. Je to však jedna z nejrizikovějších možností. Co vše se zde může stát?
V první řadě je třeba si říct, co se pod názvem „hypotéka bez dokládání příjmů“ skrývá. Jedná se o způsob financování bydlení provozovaný převážně nebankovními subjekty. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že zákazník nemusí dokládat svůj běžný měsíční příjem. To umožňuje dosáhnout na tuto půjčku i lidem, kteří by ji jinak nedostali.
A zde se nachází právě jedno z hlavních nebezpečí. Tím, že tuto hypotéku dostane prakticky každý, jsou nalákáni především lidé z nižších sociálních skupin a s nízkým vzděláním. Ti si však obvykle nedokážou spočítat, zda mají dostatečné finance na to, aby byli schopni půjčku splácet.
Tím se mohou snadno dostat do finančních problémů. Obvykle bohužel tuto situaci řeší tím, že si vezmou další půjčku, aby mohli splatit tu první. Tím se však pouze dostanou do začarovaného kruhu, ze kterého je těžké vybřednout.
Další věcí, na kterou je potřeba dávat pozor, pokud financujeme své bydlení tímto způsobem, jsou úroky a skryté poplatky. Ty bývají u tohoto typu hypotéky vyšší než u bankovních společností, právě aby byla alespoň částečně kompenzována neschopnost části zákazníků své závazky řádně splácet.
Proto si přečtěte řádně celou smlouvu, případně, pokud máte příbuzného či známého s právnickým vzděláním, mu ji dejte přečíst. Jen tak si můžete být před podpisem jisti, že zde nejsou žádné kličky. Spočítejte si také celkovou částku, kterou nakonec firmě zaplatíte. Možná zjistíte, že se jedná až o dvojnásobek výše hypotéky.
Třetí věcí, nad kterou byste měli zpozornět, jsou nejrůznější sankce, především ty za prodlení ve splácení. Ano, můžete mít jistotu, že danou částku měsíčně bez problému zaplatíte. Musíte však počítat i s variantou, že například ztratíte zaměstnání, dostanete se díky nemoci či úrazu do dlouhodobé pracovní neschopnosti, případně vás postihne jiná pohroma, a najednou nebudete mít peněz nazbyt.
Většina bankovních hypoték nabízí pojištění proti neschopnosti splácet, což podobné situace řeší. U nebankovních úvěrů tomu tak zpravidla nebývá a je tedy potřeba se ujistit, jaké sankce vás budou čekat.
Jak vidíte, najít to nejlepší financování bydlení není zrovna jednoduché. Je potřeba myslet na spoustu věcí a snažit se nic neponechat náhodě. Jen tak budete mít nezkalenou radost z vlastního domova. A to za to stojí, ne?