Technický pokrok se od doby počátku průmyslové revoluce prakticky nezastavil, a to se týká i osvětlovací techniky.
Jeden (starý) lustr
Takovouto koncepci jsme mohli vídat v domácnostech ještě před několika desítkami let. Bylo poměrně běžné ještě na přelomu století svítit jen centrálním lustrem, který sloužil jak na práci, tak i pro pobyt v místnosti jako takový. Z tohoto důvodu se často lustry osazovaly velmi silnými žárovkami a při posezení u kávy nebo relaxaci v obývacím pokoji to rozhodně nebylo nic příjemného. Centrální světlo má být pouze orientační a spínané spíše sporadicky.
Pracovní svítidla
Všechna pracoviště musí být dobře osvětlena chladnější barvou bílého světla (vyšší teplotou chromatičnosti). A to jak v domácí dílně, tak i na psacích stolech nebo kuchyňských linkách . Nejvýhodnější je tato místa osadit LED diodovými panely, žárovkami, nebo zářivkami či pásky. Světlo musí dopadat z výšky mezi 35 a 60 cm, pod úhlem zhruba 65 stupňů, a to tak, abychom si vlastním tělem nestínili.
Noční stolky
Tam záleží na úhlu dopadu světla podobně, jako u pracovního osvětlení, tedy směrem od hlavy shora, nebo z boku. Ideální je lampa, jejíž směr osvitu lze libovolně natočit.
Osvětlení televize nebo monitoru
Při práci u počítače nebo sledování televize bychom měli mít v jejich bezprostředním okolí rozsvícené jemné rozptýlené světlo. Jde totiž o to, že obrazovka nebo monitor ostře kontrastuje s tmavým okolím, a to příliš namáhá oči. Zdá se to být malicherné, ale ve více než 80 procentech domácností lidé tímto způsobem přetěžují zrak.
Noční osvětlení
Některé děti se ve tmě bojí a my bychom jim mohli usínání zpříjemnit malým nočním světélkem do zásuvky. Jsou to jen diody o nízké svítivosti a tím se dětem nenaruší spánkový cyklus. Pokud to však není nutné, dbáme na dostatečné zatemnění, zvláště v místech, kde do oken zasahují venkovní lampy pouličního osvětlení.