Kdysi se říkalo, že co Čech, to muzikant. Dnes to již příliš neplatí, přesto se snad nenajde dítě, které by rádo nebřinkalo na nějaký hudební nástroj. Čím hlasitější a jednodušší na používání, tím lépe.
Oblíbený bývá bubínek, nejspíš proto, že jej lze vyrobit prakticky z čehokoliv a hrát na něj nevyžaduje téměř žádné znalosti. Dále tu máme piáno, to pro změnu má širokou škálu zvuků, které může vydávat, a při troše fantazie je možné na něj hrát oblíbené písničky.
Strunné nástroje se takové oblibě netěší, především proto, že nejsou tak jednoduché na hraní a pokud to neumíte, pak zvuky, které nástroj vydává, pravděpodobně neodpovídají vašim představám o tom, jak by hudba měla znít.
Zdaleka nejoblíbenějším a jeden čas nejprodávanějším hudebním nástrojem pro děti je však dětská foukací harmonika https://www.chytraliska.cz/kategorie/hudebni-nastroje/detske-foukaci-a-tahaci-harmoniky-pro-deti/. Ta má tu výhodu, že je snadno přenosná a dítě si ji může vzít kamkoliv. Navíc byla zpopularizovaná díky filmu „Zachraňte Willyho“. Není divu, že v době, kdy film poprvé běžel v kinech, ji chtělo pravděpodobně každé dítě.
Dnes už její popularita upadla. Děti totiž rychle zjistily, že má řadu nevýhod. Tou hlavní je, že není příliš jednoduché na ni hrát tak, aby se vytvořila nějaká melodie. Zahrání nějaké písničky je pak prakticky bez šance. A dítě nebude chtít investovat hodiny a hodiny cvičení jen proto, aby ovládlo hru na hudební nástroj, který prakticky nepoužije.
Vezměme si to takto: pokud jde o piáno, pak vidí klávesy v kapelách či klavíristy na koncertech. O kytarách ani nemluvě. Ovšem s foukací harmonikou jej nic takového nečeká.
Dále je zde fakt, že pokud neumíme správně foukat, pak se rychle zanáší slinami. Pak je potřeba ji vytřepat a nechat alespoň trochu vyschnout, což zabere čas. A není příjemné, když zahrajete pár tónů a musíte přestat.
A v neposlední řadě je tu fakt, že podobně jako u ostatních dechových nástrojů u jejího používání nelze mluvit. A to je pro děti škoda, nemyslíte?