Trampolína je vynikající prostředek pro zábavu a zvyšování fyzické kondice dětí i dospělých, vyžaduje však také dodržování určitých pravidel pro údržbu a provoz. Velmi častým dotazem na webových diskusích, které se tímto tématem zabývají, je hypotéza, zda je možné kvalitní trampolínu ponechat v zimních měsících venku na zahradě.
Většina výrobců doporučuje i ty nejkvalitnější a nejvíce odolné výrobky v zimě uchovávat ve vytápěných prostorách. Prodlužuje se tím jejich životnost. Přesto je možné trampolínu zazimovat, tedy zpravidla pouze tam, kde nehrozí zapadání větším množstvím sněhu. Existují však některé výrobky, které jsou určeny přímo pro celoroční provoz, ty bývají pochopitelně dražší a výrobce to také jasně v návodu k obsluze deklaruje.
Jak trampolínu zazimovat
· Předně se ujistěte, že jste sejmuli ochranný kryt pružin a horní ochrannou síť. Ty nezazimujte a uložte je do vytápěných prostor v domě.
· Roztáhněte ochrannou plachtu, která je primárně určena jako ochranný prvek vůči nepřízni počasí, po celé ploše dopadové plochy a zajistěte ji svorkami pod kovovým rámem. Ochranné plachty se nesmí natahovat na modré kryty pružin, jsou šité přesně na míru a kryt pružin by tím pádem překážel. Hrozilo by navíc poškození materiálu plachty.
· Nataženou plachtu musíte zatížit proti působení větru, nejlépe dřevěnými odřezky trámků, nebo špalíků.
· Ocelovou nosnou konstrukci před zimou lehce přestříkejte silikonovým olejem ve spreji, výrazně se tím prodlouží její životnost. Konzervace tímto prostředkem se doporučuje i tehdy, máte-li výrobek uskladněný v teple.
· Přes zimu nejvíce trpí ocelové pružiny, vadí jim nejen působení vlhka, ale především stálá zátěž ve formě sněhové vrstvy, nebo vodního sloupce. Vodu a sníh z povrchu dopadové plochy pravidelně odstraňujte, aby se pružiny neprověsily. Obecně se všechny výrobky na této bázi doporučuje ukládat přes zimu do vytápěné místnosti v oblastech, kde se v zimě po celou dobu drží vrstva sněhu větší, než 15 cm. Tedy zpravidla v horských oblastech. Odtáváním vysoké vrstvy sněhu v průběhu teplejších dnů také proniká voda dovnitř trubek, které mohou trpět korozí.
· Před zimou všechny škrábance a vrypy na ocelové konstrukci lehce zbrousíme jemným smirkem, nebo drátěným kartáčem, odmastíme technickým benzínem a opatříme ochranným tzv. zinkovým nátěrem. Prodává se i zinková barva ve spreji.