Když něco vypadá podobně, může to být docela jiné. Téma tréma a sociální fobie mohou působit podobně a přece je to jiné. Je velký rozdíl, zda člověk trpí trémou, která v určité míře může být i aktivizační, zda je uzavřený tedy introvertní, nebo zda ho trápí sociální fobie.
Sociální fobie by se dala rozdělit na sociální plachost a sociální fobii.
· Sociální plachost– jedná se o sta, kdy je člověku nepříjemný kontakt s druhými osobami, ale kromě toho, že to člověk vnímá jako nepříjemné, člověk není výrazně omezován ve svém životě. Často pomůže terapie. I sociální plachost se ovšem může, třeba prostřednictvím stresu zvrátit do sociální fobie.
· Sociální fobie– je strach z lidí. Ten může být tak vydatný, že lidé, kteří sociální fobií trpí, mohou mít problémy opustit domov. Je zřejmé, že takové stádium už výrazně narušuje kvalitu života a nezřídka se stává, že tito lidé končí v plných invalidních důchodech.
Pokud byste se rádi dočetli na toto téma více, pak by to bylo možné v tomto článku:
Vše se dá léčit
Rozhodně to není nutné. Je ovšem třeba problémy řešit včas a nepodceňovat prvotní symptomy. Sociální fobie totiž může být docela snadno léčitelná. Jedná se do značné míry o problém v centrálním nervovém systému, který způsobuje úzkostné stavy. Lze tomu předejít vhodnou medikací prostřednictvím antidepresiv. Antidepresiva nejsou návykové a během čtrnácti dnů stabilizují Vaši nervovou soustavu tak, že k úzkostným stavům vůbec nebude docházet.Samozřejmě léčbu je vhodné podpořit i vhodnou terapií, nácvikem situací a osvojením si relaxačních technik.
Pokud člověk bude určité projevy ignorovat, dříve či později u ně nastane panická ataka.
· Panická atakaje velmi nepříjemný záchvat, který se může projevovat jako srdeční infarkt. Těžká tachykardie, dušnost, pocity na omdlení, zvýšení krevního tlaku. Když Vám zavolají rychlou záchrannou službu a v nemocnici změří EKG, lékaři zjistí, že z medicínského hlediska Vám nic není. Ti zkušení však poznají panickou ataku